Środa Popielcowa

Rozpoczynamy Wielki Post – Środa Popielcowa 

Dlaczego Wielki Post zaczyna się w środę, a nie w niedzielę?

W drugim wieku post trwał tylko dwa dni, w trzecim – tydzień, w czwartym rozpoczynał się już sześć tygodni przed Wielkanocą. Jednak po odliczeniu niedziel, w których nie poszczono, bo są pamiątką Zmartwychwstania Jezusa, post liczył tylko 36 dni. Dodano więc cztery brakujące dni: od środy do soboty, by uzyskać 40 dni, na wzór Jezusa poszczącego na pustyni.

Czy posypanie głowy popiołem jest aż tak ważne?

Nie jest sakramentem, nie posiada żadnej cudownej mocy. To jedynie znak wyrażający gotowość do nawrócenia i pokuty; ma zainspirować do wewnętrznej przemiany. Słowa „Prochem jesteś i w proch się obrócisz!” (Rdz 3, 19), które wypowiada kapłan podczas posypywania głów wiernych popiołem, przypominają, że ziemskie życie nie trwa wiecznie.

Dlaczego popiół i skąd się go bierze?

Popiół to symbol przemijania, pokuty i gotowości do pojednania z Bogiem i bliźnimi. Znany był jako znak żałoby i pokuty w wielu starożytnych religiach, zarówno w Egipcie, jak i w Grecji czy u Arabów. W chrześcijaństwie, znany i stosowany jest od VIII w. Zwyczaj posypywania nim głów wprowadził 1091 roku papież Urban II na soborze w Benewencie. Wtedy ustalono też, że sam popiół ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Męki Pańskiej (Palmową) poprzedniego roku.

Kogo w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość i post?

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, do przestrzegania której zobowiązani są wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia aż do śmierci. W tym dniu zachowujemy również post, czyli spożywamy tylko trzy posiłki, w tym jeden do syta. Post obowiązuje od ukończenia 18. roku życia do rozpoczęcia 60. Od Środy Popielcowej przez cały okres Wielkiego Postu nie uczestniczymy w zabawach.

Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem:

6:00; 7:30; 9:00; 10:30; 16:30 i 18:00.